HP ProBook 430 G8 364V9PA 13.3"FHD Core i5-1135G7 8GB 256GB SSD N
$1,499.00
SKU: 128039
SKU: 128039
| Operating system | Windows 11 Home |
| Processor family | Intel® Core™ Ultra 7 processor |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255H (up to 5.1 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads) |
| Neural Processing Unit | Intel® AI Boost (13 NPU TOPS) |
| Chipset | Intel® integrated SoC |
| Graphics (integrated) | Intel® Arc™ Graphics |
| Graphics (discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB) |
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Internal Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Display | 40.6 cm (16") diagonal, 2K (2048 x 1280), OLED, multitouch-enabled, 120 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, edge-to-edge glass, micro-edge, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 |
| Display size (diagonal) | 40.6 cm (16") |
| Screen-to-body ratio (without speakers) | 88.24% |
| Ports | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 7 BE201 (2x2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Modern Standby (Connected) |
| Audio | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft gray keyboard with numeric keypad |
| Pointing device | HP Imagepad |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Battery type | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer [23] |
| Power supply type | 100 W USB Type-C® power adapter |
| Sustainable impact specifications | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Recycled metal in cover, keyboard frame, base and hinge cap(s); Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic [39,40,41] |
| Energy star certified | ENERGY STAR® certified |
| Security management | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
(128039)
| SKU | 128039 |
| Model # | BG2T5PA |
| Barcode # | 199251064289 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 3.6000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Processor family | Intel® Core™ Ultra 7 processor |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255H (up to 5.1 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads) |
| Neural Processing Unit | Intel® AI Boost (13 NPU TOPS) |
| Chipset | Intel® integrated SoC |
| Graphics (integrated) | Intel® Arc™ Graphics |
| Graphics (discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB) |
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Internal Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Display | 40.6 cm (16") diagonal, 2K (2048 x 1280), OLED, multitouch-enabled, 120 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, edge-to-edge glass, micro-edge, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 |
| Display size (diagonal) | 40.6 cm (16") |
| Screen-to-body ratio (without speakers) | 88.24% |
| Ports | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 7 BE201 (2x2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Modern Standby (Connected) |
| Audio | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft gray keyboard with numeric keypad |
| Pointing device | HP Imagepad |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Battery type | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer [23] |
| Power supply type | 100 W USB Type-C® power adapter |
| Sustainable impact specifications | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Recycled metal in cover, keyboard frame, base and hinge cap(s); Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic [39,40,41] |
| Energy star certified | ENERGY STAR® certified |
| Security management | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| SKU | 128039 |
| Model # | BG2T5PA |
| Barcode # | 199251064289 |
| Brand | HP |
HP ProBook 430 G8 364V9PA 13.3"FHD Core i5-1135G7 8GB 256GB SSD N
$1,499.00
Copyright © 2026 OnLine Centre Pty Ltd.
ABN: 61087124892