HP ProDesk 400 G9 SFF 8Q797PA Core i3-13300 8GB 256GB SSD W11P 1Y
$1,499.00
SKU: 127769
SKU: 127769
| Operating system | Windows 11 Pro 64 for Workstations 6 Cores Plus |
| Processor | Intel Xeon W5-3423 4.00G 30MB 12 cores 220W CPU |
| Form factor | Tower |
| Graphics (discrete) | No Integrated GFX |
| Memory | 32GB (2x16GB) DDR5 4800 DIMM ECC REG 1CPU Memory |
| Internal Storage | HP Z Turbo Drive Dual Pro 1TB TLC SSD |
| Hard drive (2nd) | HP Z Turbo 2TB PCIe-4x4 2280 TLC M.2 SSD |
| Hard drive (3nd) | 1TB 7200RPM SATA 3.5in Enterprise |
| Internal drive bays | Four PCIe® M.2 SSD; Four 3.5" HDD |
| External drive bays | Four NVMe™ M.2 SSD; Two 3.5" HDD; Two 9.5 mm ODD |
| Slots | 2 PCIe 4 x4; 2 PCIe 4 x16; 1 PCIe 3 x16; 1 PCIe 5 x16 Rear bulkhead access can be achieved through all slots but 2 PCIe 4 x8 are internal access only for M.2. |
| Ports | 4 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 headphone/microphone combo |
| I/O Port location | Front |
| Wireless Lan | Intel AX210 Wi-Fi 6E non-vPro +Bluetooth 5.2 with External Antennae WLAN |
| Network interface | Intel I225-T1 2.5GbE Ethernet Network Adapter |
| Audio | Realtek ALC3205-CG |
| Keyboard | HP USB 320K Keyboard |
| Pointing device | HP Wired 320M Mouse |
| Power | 1450W EPA90 200V/10A Power Supply |
| Add-On | HP Z6 G5 Fan and Front Card Guide Kit |
| Add-On | HP Z6 G5 Memory Cooling Solution |
| Add-On | HP Z6 G5 PCIe Retainer with Fans |
| Warranty | HP 3 year Onsite w/Predictive Detection Alerts HE Workstation |
(127769)
| SKU | 127769 |
| Model # | 52147438 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 18.0000kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.610m |
| Operating system | Windows 11 Pro 64 for Workstations 6 Cores Plus |
| Processor | Intel Xeon W5-3423 4.00G 30MB 12 cores 220W CPU |
| Form factor | Tower |
| Graphics (discrete) | No Integrated GFX |
| Memory | 32GB (2x16GB) DDR5 4800 DIMM ECC REG 1CPU Memory |
| Internal Storage | HP Z Turbo Drive Dual Pro 1TB TLC SSD |
| Hard drive (2nd) | HP Z Turbo 2TB PCIe-4x4 2280 TLC M.2 SSD |
| Hard drive (3nd) | 1TB 7200RPM SATA 3.5in Enterprise |
| Internal drive bays | Four PCIe® M.2 SSD; Four 3.5" HDD |
| External drive bays | Four NVMe™ M.2 SSD; Two 3.5" HDD; Two 9.5 mm ODD |
| Slots | 2 PCIe 4 x4; 2 PCIe 4 x16; 1 PCIe 3 x16; 1 PCIe 5 x16 Rear bulkhead access can be achieved through all slots but 2 PCIe 4 x8 are internal access only for M.2. |
| Ports | 4 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 headphone/microphone combo |
| I/O Port location | Front |
| Wireless Lan | Intel AX210 Wi-Fi 6E non-vPro +Bluetooth 5.2 with External Antennae WLAN |
| Network interface | Intel I225-T1 2.5GbE Ethernet Network Adapter |
| Audio | Realtek ALC3205-CG |
| Keyboard | HP USB 320K Keyboard |
| Pointing device | HP Wired 320M Mouse |
| Power | 1450W EPA90 200V/10A Power Supply |
| Add-On | HP Z6 G5 Fan and Front Card Guide Kit |
| Add-On | HP Z6 G5 Memory Cooling Solution |
| Add-On | HP Z6 G5 PCIe Retainer with Fans |
| Warranty | HP 3 year Onsite w/Predictive Detection Alerts HE Workstation |
| SKU | 127769 |
| Model # | 52147438 |
| Brand | HP |
HP ProDesk 400 G9 SFF 8Q797PA Core i3-13300 8GB 256GB SSD W11P 1Y
$1,499.00
Copyright © 2026 OnLine Centre Pty Ltd.
ABN: 61087124892