Surface Laptop 5G for Business EP2-36330 13.8" Core U5 (Series 2) 16GB 256GB W11P 2Y Warranty
SKU: 127053
Surface Laptop 5G for Business EP2-36330 13.8" Core U5 (Series 2) 16GB 256GB W11P 2Y Warranty
SKU: 127053
Surface Laptop for Business
The AI-powered Surface Laptop, in 13.8-inch and 15-inch models, delivers big performance with the Intel® Core™ Ultra processor (Series 2). Plus, stay connected with optional 5G.
Surface Copilot+ PCs, designed for business
Built for business with Intel® Core™ Ultra processor (Series 2), Surface Laptop (7th Edition) offers exceptional AI-enabled performance for collaboration, creativity, and productivity.
Performance built in
Move at the speed of opportunity with advanced connectivity, long battery life, and local AI processing.
Peak productivity
Run multiple applications across two external monitors, join Teams calls, and have more bandwidth to run local AI workloads.
- The 13.8" 2304 x 1536 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colours, sharp resolution, and wide viewing angles
- 20 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
(127053)
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 20 Hours |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Operating System | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Cellular Generation | 5G |
| Processor | |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 236V |
| Processor Manufacturer | Intel |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| NPU Performance | 40 TOPS |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.39 kg |
| Height | 17.78 mm |
| Width | 301 mm |
| Depth | 220.2 mm |
| Cover Material | Anodized Aluminium |
| Product Color | Platinum |
| Color Family | Grey |
| General Information | |
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | EP2-36330 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com/en-au |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Name | Surface Laptop 5G Notebook |
| Product Line | Surface Laptop 5G |
| Brand Name | Microsoft |
| Copilot+ PC | Yes |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Business |
| Package Contents |
|
| Features | Anti-reflection |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Included Charger Power | 39 W |
| Display & Graphics | |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Screen Resolution | 2304 x 1536 |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Screen Size | 13.8" |
| Touchscreen | Yes |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | PixelSense Flow |
| Color Gamut | sRGB |
| Pixel Density (ppi) | 201 |
| SKU | 127053 |
| Model # | EP2-36330 |
| Barcode # | 196388565085 |
| Brand | Microsoft |
| Shipping Weight | 2.0600kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.370m |
Surface Laptop for Business
The AI-powered Surface Laptop, in 13.8-inch and 15-inch models, delivers big performance with the Intel® Core™ Ultra processor (Series 2). Plus, stay connected with optional 5G.
Surface Copilot+ PCs, designed for business
Built for business with Intel® Core™ Ultra processor (Series 2), Surface Laptop (7th Edition) offers exceptional AI-enabled performance for collaboration, creativity, and productivity.
Performance built in
Move at the speed of opportunity with advanced connectivity, long battery life, and local AI processing.
Peak productivity
Run multiple applications across two external monitors, join Teams calls, and have more bandwidth to run local AI workloads.
- The 13.8" 2304 x 1536 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colours, sharp resolution, and wide viewing angles
- 20 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 20 Hours |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Operating System | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Cellular Generation | 5G |
| Processor | |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 236V |
| Processor Manufacturer | Intel |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| NPU Performance | 40 TOPS |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.39 kg |
| Height | 17.78 mm |
| Width | 301 mm |
| Depth | 220.2 mm |
| Cover Material | Anodized Aluminium |
| Product Color | Platinum |
| Color Family | Grey |
| General Information | |
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | EP2-36330 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com/en-au |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Name | Surface Laptop 5G Notebook |
| Product Line | Surface Laptop 5G |
| Brand Name | Microsoft |
| Copilot+ PC | Yes |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Business |
| Package Contents |
|
| Features | Anti-reflection |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Included Charger Power | 39 W |
| Display & Graphics | |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Screen Resolution | 2304 x 1536 |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Screen Size | 13.8" |
| Touchscreen | Yes |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | PixelSense Flow |
| Color Gamut | sRGB |
| Pixel Density (ppi) | 201 |
| SKU | 127053 |
| Model # | EP2-36330 |
| Barcode # | 196388565085 |
| Brand | Microsoft |
More From This Category
Copyright © 2026 OnLine Centre Pty Ltd.
ABN: 61087124892