| Specification | Detail |
|---|---|
| Product Name | Surface Adaptive Mouse TailThumb Control Module |
| Part Number | ADPTV Mouse TailThumb CM EN/XT/JA/KO APOC Commercial Black |
| Interface | 3.5 mm mono jack (connects to Surface Adaptive Hub Communication Kit) |
| Control Type | Low-force silicone thumb “tail” joystick (4-way) + integrated push-down click switch |
| Compatibility | Windows 10 (1809+) / Windows 11 Pro via Adaptive Hub and Microsoft Adaptive Tools |
| Power Source | Bus-powered through Adaptive Hub (no batteries required) |
| Mounting Options | Snap-on clip; 3M™ adhesive pad |
| Materials | ABS plastic housing; soft-touch silicone control surface |
| Language Overlays | English (EN), Traditional Chinese (XT), Japanese (JA), Korean (KO) peel-and-stick legends |
| Dimensions (W × D × H) | 50 × 30 × 20 mm |
| Weight | Approx. 30 g |
| Operating Temperature | 0 °C to 40 °C |
| Storage Temperature | –20 °C to 60 °C |
| Warranty | 1-Year Microsoft hardware warranty |
Adptv Mouse TailThumb CM EN/XT/JA/KO APOC Commercial Black
SKU: 126163
Adptv Mouse TailThumb CM EN/XT/JA/KO APOC Commercial Black
SKU: 126163
The Adaptive Mouse TailThumb Control Module provides an ergonomic thumb-operated cursor control and click switch for users with limited fine-motor dexterity. Designed to work with the Surface Adaptive Hub Communication Kit, it plugs into any of the hub’s 3.5 mm ports and is bus-powered—no batteries needed. Its low-force silicone “tail” joystick lets you nudge the pointer in four directions simply by tilting with your thumb, while a push-down action on the same control acts as the primary click. Language-specific legends (English, Traditional Chinese XT, Japanese JA, Korean KO) are included as peel-and-stick overlays, making it ideal for APOC commercial deployments. Snap-on clip and 3M™ adhesive pad accessories allow flexible placement on desks, wheelchairs, or other surfaces.
(126163)
| SKU | 126163 |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
The Adaptive Mouse TailThumb Control Module provides an ergonomic thumb-operated cursor control and click switch for users with limited fine-motor dexterity. Designed to work with the Surface Adaptive Hub Communication Kit, it plugs into any of the hub’s 3.5 mm ports and is bus-powered—no batteries needed. Its low-force silicone “tail” joystick lets you nudge the pointer in four directions simply by tilting with your thumb, while a push-down action on the same control acts as the primary click. Language-specific legends (English, Traditional Chinese XT, Japanese JA, Korean KO) are included as peel-and-stick overlays, making it ideal for APOC commercial deployments. Snap-on clip and 3M™ adhesive pad accessories allow flexible placement on desks, wheelchairs, or other surfaces.
| Specification | Detail |
|---|---|
| Product Name | Surface Adaptive Mouse TailThumb Control Module |
| Part Number | ADPTV Mouse TailThumb CM EN/XT/JA/KO APOC Commercial Black |
| Interface | 3.5 mm mono jack (connects to Surface Adaptive Hub Communication Kit) |
| Control Type | Low-force silicone thumb “tail” joystick (4-way) + integrated push-down click switch |
| Compatibility | Windows 10 (1809+) / Windows 11 Pro via Adaptive Hub and Microsoft Adaptive Tools |
| Power Source | Bus-powered through Adaptive Hub (no batteries required) |
| Mounting Options | Snap-on clip; 3M™ adhesive pad |
| Materials | ABS plastic housing; soft-touch silicone control surface |
| Language Overlays | English (EN), Traditional Chinese (XT), Japanese (JA), Korean (KO) peel-and-stick legends |
| Dimensions (W × D × H) | 50 × 30 × 20 mm |
| Weight | Approx. 30 g |
| Operating Temperature | 0 °C to 40 °C |
| Storage Temperature | –20 °C to 60 °C |
| Warranty | 1-Year Microsoft hardware warranty |
| SKU | 126163 |
More From This Category
Copyright © 2026 OnLine Centre Pty Ltd.
ABN: 61087124892