HP ProBook 430 G8 364V9PA 13.3"FHD Core i5-1135G7 8GB 256GB SSD N
$1,499.00
SKU: 126017
SKU: 126017
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Processor family | Intel® Core™ Ultra 7 processor |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155H (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 16 cores, 22 threads) |
| Graphics (discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB) Transfer rates up to 5600 MT/s. |
| Internal Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Display | 16" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, micro-edge, 400 nits, 100% sRGB |
| Display size (diagonal) | 40.6 cm (16") |
| Ports | 1 power connector; 1 headphone/microphone combo; 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| I/O Port location | Left side |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2x2) and Bluetooth® 5.4 wireless card, non-vPro® |
| Audio | Audio by Poly Studio, dual stereo speakers, HP World Facing Microphone dual array digital microphones, functions keys for volume up and down, combo microphone/headphone jack, HD audio |
| Illuminator | 720p HD IR camera |
| Keyboard | HP Premium Quiet Keyboard – spill-resistant, full-size, backlit keyboard with drain and DuraKeys |
| Pointing device | Clickpad with image sensor, supporting multi-touch gestures and taps |
| Battery type | HP Long Life 6-cell, 86 Wh Li-ion polymer |
| Power | 150 W external AC power adapter |
| Energy efficiency | TCO Certified |
| Ecolabels | TCO Certified |
| Sustainable impact specifications | Low Halogen |
| Energy star certified | ENERGY STAR® certified |
| Fingerprint reader | Fingerprint sensor |
| Available software | HP Smart Support |
(126017)
| SKU | 126017 |
| Model # | AW1B4PT |
| Barcode # | 198701713050 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 2.8000kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.520m |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Processor family | Intel® Core™ Ultra 7 processor |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155H (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 16 cores, 22 threads) |
| Graphics (discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB) Transfer rates up to 5600 MT/s. |
| Internal Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Display | 16" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, micro-edge, 400 nits, 100% sRGB |
| Display size (diagonal) | 40.6 cm (16") |
| Ports | 1 power connector; 1 headphone/microphone combo; 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| I/O Port location | Left side |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2x2) and Bluetooth® 5.4 wireless card, non-vPro® |
| Audio | Audio by Poly Studio, dual stereo speakers, HP World Facing Microphone dual array digital microphones, functions keys for volume up and down, combo microphone/headphone jack, HD audio |
| Illuminator | 720p HD IR camera |
| Keyboard | HP Premium Quiet Keyboard – spill-resistant, full-size, backlit keyboard with drain and DuraKeys |
| Pointing device | Clickpad with image sensor, supporting multi-touch gestures and taps |
| Battery type | HP Long Life 6-cell, 86 Wh Li-ion polymer |
| Power | 150 W external AC power adapter |
| Energy efficiency | TCO Certified |
| Ecolabels | TCO Certified |
| Sustainable impact specifications | Low Halogen |
| Energy star certified | ENERGY STAR® certified |
| Fingerprint reader | Fingerprint sensor |
| Available software | HP Smart Support |
| SKU | 126017 |
| Model # | AW1B4PT |
| Barcode # | 198701713050 |
| Brand | HP |
HP ProBook 430 G8 364V9PA 13.3"FHD Core i5-1135G7 8GB 256GB SSD N
$1,499.00
Copyright © 2026 OnLine Centre Pty Ltd.
ABN: 61087124892