Acer Nitro ED273S3 27" Full HD 180Hz 1ms VA Curved Gaming Monitor
SKU: 126918
Acer Nitro ED273S3 27" Full HD 180Hz 1ms VA Curved Gaming Monitor
SKU: 126918
$239.00
0
Sold Out
Acer Nitro ED273S3 27" 180Hz Full HD 1ms HDR10 FreeSync Curved VA Gaming Monitor - Panel Size: 27-inch - Panel Type: VA - Resolution: FHD 1920x1080 - Aspect Ratio: 16:9 - Refresh Rate: 180Hz - Response Time: 1ms - Brightness: 250 nits - Contrast Ratio: 4,000:1 - Displayable Colours: 16.7M - Speakers: 2W x2 - I/O: 1x HDMI, 1x DisplayPort - Ergonomics: Tilt - VESA Support: 75x75mm - AMD FreeSync - 1500R Curvature - ED273S3(UM.HE3SA.301-RY0)
- Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info: https://www.acer.com/ac/en/AU/content/home, 1300 365 100
| · Curved to Perfection - Shaping your viewing experience with a curved form factor that delivers the incredible |
| · Vibrant Images - Crisp, true-to-life colors come alive in Full HD 1080p resolution |
| · Curved Screen - Sharp 1800R curved screens provide more impressive experiences |
| · Wide Angle Display - Share what’s on your screen with friends and family as colours stay true no matter what angle you’re viewing from |
| · An Unrivalled Difference - Cutting-edge tech features allow you to immerse yourself in extraordinary visuals |
Nitro ED273 P Widescreen Gaming LCD Monitor
A monitor that offers an exceptional curved form factor with a host of eye-protecting technologies.
Specifications
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250nits |
| Built-in Speaker | 2Wx2 |
| Colour | 16.7M (Colour Depth) |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Dimensions with stand | 61.10 x 45.60 x 19.90 Cm |
| Input Connector | HDMI(1.4)x1,HDMI(2.0)x1,DP(1.2)x1,SPK(2Wx2) |
| Panel Size | 27 inch |
| Panel Type | VA |
| Resolution | HDMI:1920x1080@180Hz DP:1920x1080@180Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Viewing Angle | 178°(H),178°(V) |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| Warranty | RY0 3 years Mail-in Warranty |
| Weight | 3.90 Kg |
(126918)
| SKU | 126918 |
| Model # | UM.HE3SA.301-RY0 |
| Brand | ACER |
| Shipping Weight | 5.5500kg |
| Shipping Width | 0.440m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.680m |
Acer Nitro ED273S3 27" 180Hz Full HD 1ms HDR10 FreeSync Curved VA Gaming Monitor - Panel Size: 27-inch - Panel Type: VA - Resolution: FHD 1920x1080 - Aspect Ratio: 16:9 - Refresh Rate: 180Hz - Response Time: 1ms - Brightness: 250 nits - Contrast Ratio: 4,000:1 - Displayable Colours: 16.7M - Speakers: 2W x2 - I/O: 1x HDMI, 1x DisplayPort - Ergonomics: Tilt - VESA Support: 75x75mm - AMD FreeSync - 1500R Curvature - ED273S3(UM.HE3SA.301-RY0)
- Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info: https://www.acer.com/ac/en/AU/content/home, 1300 365 100
| · Curved to Perfection - Shaping your viewing experience with a curved form factor that delivers the incredible |
| · Vibrant Images - Crisp, true-to-life colors come alive in Full HD 1080p resolution |
| · Curved Screen - Sharp 1800R curved screens provide more impressive experiences |
| · Wide Angle Display - Share what’s on your screen with friends and family as colours stay true no matter what angle you’re viewing from |
| · An Unrivalled Difference - Cutting-edge tech features allow you to immerse yourself in extraordinary visuals |
Nitro ED273 P Widescreen Gaming LCD Monitor
A monitor that offers an exceptional curved form factor with a host of eye-protecting technologies.
Specifications
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250nits |
| Built-in Speaker | 2Wx2 |
| Colour | 16.7M (Colour Depth) |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Dimensions with stand | 61.10 x 45.60 x 19.90 Cm |
| Input Connector | HDMI(1.4)x1,HDMI(2.0)x1,DP(1.2)x1,SPK(2Wx2) |
| Panel Size | 27 inch |
| Panel Type | VA |
| Resolution | HDMI:1920x1080@180Hz DP:1920x1080@180Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Viewing Angle | 178°(H),178°(V) |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| Warranty | RY0 3 years Mail-in Warranty |
| Weight | 3.90 Kg |
| SKU | 126918 |
| Model # | UM.HE3SA.301-RY0 |
| Brand | ACER |
More From This Category
Copyright © 2026 OnLine Centre Pty Ltd.
ABN: 61087124892