HP ProBook 450 G10 AP3Z1AT 15.6"FHD Core i5-1334U 16GB 512GB SSD W11P 1YOS
SKU: 126002
HP ProBook 450 G10 AP3Z1AT 15.6"FHD Core i5-1334U 16GB 512GB SSD W11P 1YOS
SKU: 126002
$1,399.00
0
Sold Out
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Processor family | 13th Generation Intel® Core™ i5 processor |
| Processor | Intel® Core™ i5-1334U (up to 4.6 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) |
| Processor technology | Intel® vPro® Technology |
| Graphics (integrated) | Intel® Iris® Xᶱ Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 16 GB) Transfer rates up to 3200 MT/s. |
| Internal Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Display | 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Display size (diagonal) | 39.6 cm (15.6") |
| Ports | 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power); 1 AC power; 1 HDMI 2.1; 1 stereo headphone/microphone combo jack; 1 RJ-45; 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1);HDMI cable sold separately. |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Audio | Dual stereo speakers, dual array microphones |
| Illuminator | 720p HD camera |
| Keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard with numeric keypad |
| Pointing device | Clickpad with multi-touch gesture support, taps enabled as default |
| Battery type | HP Long Life 3-cell, 51 Wh Li-ion |
| Power | HP Smart 65 W External AC power adapter |
| Energy efficiency | TCO Certified |
| Ecolabels | TCO Certified |
| Sustainable impact specifications | Low Halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 10% post-consumer recycled plastic |
| Energy star certified | ENERGY STAR® certified |
| Fingerprint reader | Fingerprint sensor |
| Security management | Absolute persistence module; HP DriveLock and Automatic DriveLock; HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; BIOS Update via Network; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; HP Client Security Manager Gen7; TPM 2.0 embedded security chip (Common Criteria EAL4+ and FIPS 140-2 Level 2 Certified); HP Sure Start Gen7; HP Wake on WLAN; HP Tamper Lock; HP Sure Run Gen5; Secured-Core PC Enable |
| Management features | HP Client Management Script Library (download); HP Driver Packs (download); HP Client Catalog (download); HP Manageability Integration Kit Gen4 (download); HP Image Assistant Gen5 (download); HP Cloud Recovery |
| Software included | HP Connection Optimizer; HP Hotkey Support; HP Support Assistant; HP Power Manager; myHP; HP Privacy Settings; HP Notifications; HP QuickDrop; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Services Scan; HP Smart Support (download) |
| Warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
(126002)
| SKU | 126002 |
| Model # | AP3Z1AT |
| Barcode # | 198701423980 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 2.5200kg |
| Shipping Width | 0.310m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.520m |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Processor family | 13th Generation Intel® Core™ i5 processor |
| Processor | Intel® Core™ i5-1334U (up to 4.6 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) |
| Processor technology | Intel® vPro® Technology |
| Graphics (integrated) | Intel® Iris® Xᶱ Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 16 GB) Transfer rates up to 3200 MT/s. |
| Internal Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Display | 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Display size (diagonal) | 39.6 cm (15.6") |
| Ports | 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power); 1 AC power; 1 HDMI 2.1; 1 stereo headphone/microphone combo jack; 1 RJ-45; 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1);HDMI cable sold separately. |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Audio | Dual stereo speakers, dual array microphones |
| Illuminator | 720p HD camera |
| Keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard with numeric keypad |
| Pointing device | Clickpad with multi-touch gesture support, taps enabled as default |
| Battery type | HP Long Life 3-cell, 51 Wh Li-ion |
| Power | HP Smart 65 W External AC power adapter |
| Energy efficiency | TCO Certified |
| Ecolabels | TCO Certified |
| Sustainable impact specifications | Low Halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 10% post-consumer recycled plastic |
| Energy star certified | ENERGY STAR® certified |
| Fingerprint reader | Fingerprint sensor |
| Security management | Absolute persistence module; HP DriveLock and Automatic DriveLock; HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; BIOS Update via Network; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; HP Client Security Manager Gen7; TPM 2.0 embedded security chip (Common Criteria EAL4+ and FIPS 140-2 Level 2 Certified); HP Sure Start Gen7; HP Wake on WLAN; HP Tamper Lock; HP Sure Run Gen5; Secured-Core PC Enable |
| Management features | HP Client Management Script Library (download); HP Driver Packs (download); HP Client Catalog (download); HP Manageability Integration Kit Gen4 (download); HP Image Assistant Gen5 (download); HP Cloud Recovery |
| Software included | HP Connection Optimizer; HP Hotkey Support; HP Support Assistant; HP Power Manager; myHP; HP Privacy Settings; HP Notifications; HP QuickDrop; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Services Scan; HP Smart Support (download) |
| Warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| SKU | 126002 |
| Model # | AP3Z1AT |
| Barcode # | 198701423980 |
| Brand | HP |
More From This Category
Copyright © 2026 OnLine Centre Pty Ltd.
ABN: 61087124892